Není síla jako síla

2.11.2018

Když jsem si začala s koňmi, byla jsem  už životem docela posílená, ledacos jsem zvládla a jen tak se nedala.  Byla jsem dospělá, manželka i máma, očima společnosti docela úspěšná pracující žena J. Pravda, byla jsem tehdy už určitě mnohem silnější než v době dětství či dospívání, ale přesto, dnes, o pár let později, pro mě stejná slova o síle mají úplně jiný, hlubší, smysluplnější a především mnohem krásnější význam. Síla není boj, vycházející ze strachu z neúspěchu, ani snaha. Síla je nádherný vnitřní klid a jistota, že v životě zvládnu úplně vše, co mě potká.  Nevím, co všechno mě ještě potká, přesto to vím. 

Jak velké bylo tehdy, při mých prvních setkáních s koňmi, moje překvapení, když jsem zjistila, že kůň se jaksi sám, mimoděk a aniž bych to po něm chtěla, rozhodl ve mně tu skutečnou a nádhernou vnitřní sílu probudit.  Pravý stav věcí, tedy že o ní u sebe moc nevím a neumím ji tudíž ani používat, tehdy ten krásný tvor odtušil jen tak mimochodem a bez váhání mi tuto mou realitu svým milým, ale zároveň naprosto jasným způsobem naservíroval. Ptáte se jak? No, bylo to z jeho strany prosté. Na mé pokyny částečně reagoval a částečně si dělal, co chtěl. Velmi brzy jsem zjistila, že mi rozumí, dokonce jsem i věděla, že přesně ví, co má dělat a že všechny ty věci také umí, ale prostě je nedělal a navíc se úspěšně tvářil, že ho zajímá prakticky všechno ostatní, kromě mě.

Křičet nebo se zlobit, vyčítat či naříkat, nazvat jej blbcem, utéct a pomluvit jej jinde, to jsou techniky používané v lidském světě a věřte, že ani tam příliš nefungují. Přesto se k nim lidé pořád uchylují a doufají v jakýsi tentokrát zázračný úspěch, který se už ale stokrát předtím nedostavil. Zvláštní naděje, že? Ale přitom tak často vídaná.

No a s koněm? Tohle nefunguje vůbec! Problém je v tom, že člověk křičí nebo se vzteká, naříká či zkouší vlastně cokoliv a uvnitř sebe si není jist úspěchem.  A to jediné kůň vnímá. Ten „cirkus“ kolem jakoby pro něj neexistoval. Jednání na základě strachu a zastírání strachu na koně prostě neplatí. Dokud člověk  uvnitř cítí takové jakési: doufám, že bude po mém nebo kdyby to vyšlo bylo by to fajn, případně no uvidíme, snad to vyjde, apod., tak věci nefungují nebo jen trochu, jste celí vysílení a výsledek nic moc. Spíš tedy nic. Máte podobnou zkušenost z lidského světa? Znáte ty případy, kdy věci nedopadly tak, jak jste chtěli nebo se stále dějí jak nechcete a vy zpětně dokážete připustit, že když jste se za ně zasazovali a potřebovali jste si stát za svým, tak jste se necítili jistě? Možná, že jste se i báli nebo pochybovali, že vůbec uspějete. Pocitem nejistoty a strachu dáváme druhému prostor. On jej vnímá. A samozřejmě jej využije.

Vnitřní sílu mohu  u sebe přirovnat k pevnosti betonu, kterou cítím v sobě. Na beton vím a zároveň uvnitř sebe cítím, že nenechám druhého, aby dělal něco, co je na můj úkor, proti mé vůli nebo co mě omezuje v mé svobodě.

A právě tuto vnitřní sílu umí tak krásně koně učit. Není třeba křičet, ani mávat rukama, ani dupat ani plakat. Stačí si být jist sám sebou a svým záměrem. A pak se vše děje skoro samo. Se zvířetem, které je několikanásobně větší než vy se najednou jakoby mávnutím kouzelné proutku dorozumíte raz dva. Jen jste, cítíte nádhernou, hřející sílu uvnitř sebe, u srdce a vše funguje.  V klidu. A kůň je soustředěný, zajímáte jej v tu chvíli jen vy. Vnímáte jeho pozornost i touhu vyjít vám vstříc.

Teď se vám snažím popsat něco, co popsat tak úplně asi ani nejde. To se prostě musí zažít.

Říkáte si, že když vaše vnitřní síla zajistí souhru s více jak půltunovým zvířetem, že to pak nemůže být problém s pár desítek kilo vážícím člověkem? Ano, přesně tak to je a věřte, že ten pocit, který si odnesete, je nezapomenutelný na celý život. Kůň umí krásně, s láskou a bez kritiky či odsuzování  naučit jak si obhájit to své, na co máte právo a co by měli druzí respektovat. Dopřejte si zažít stav vnitřní síly. Mně se promítá i v lidském světě dnes a denně a může pomoct mnohé změnit i vám . Ráda vás jím provedu.

Chcete zažít novou úroveň koučinku?

Napište mi nebo se rovnou objednejte.

Zpracovávám vaše osobní údaje. Jak údaje chráním »

Chci na koučink s koněm!

Zavolejte mi
Navštivte mě

Borůvková 20, Brno - Medlánky

Copyright © 2018 koucinkskonem.cz | Zásady ochrany osobních údajů