Hledáte svůj vnitřní klid?

4.1.2019

Honí se vám hlavou jedna myšlenka za druhou? Každé své myšlence věnujete pozornost a snažíte se ji řešit?

Všimli jste si, že většina myšlenek souvisí s obavami z budoucnosti nebo pramení z minulosti? A že skoro všechny ty nezvané, ale přesto neodbytné myšlenky souvisí se strachem, obavami, lítostí, výčitkami, nejistotou či pochybnostmi? Navíc, aby toho ještě nebylo málo, nám většina myšlenek znepříjemňuje a někdy i zcela ničí prožívání krás v přítomnosti, které ani nejsme schopni skrze jiné myšlenky vidět. A budoucnost pak ukáže, že byly zcela zbytečné.

Pokud nechceme obětovat nadále přítomnost, nebo-li svůj život, samovolně přicházejícím myšlenkám, které vlastně ani nechceme a které se „potvory“ 🙂 jen tak sami líhnou v našem myšlení, jak tedy na to? 

1. Prvním důležitým krokem je uvědomení, že své myšlenky mohu mít pod kontrolou a mohu svou vůlí určovat, kterým budu věnovat pozornost a kterým ne. To, že se mi v hlavě tzv. líhnou, přece ještě neznamená, že se stanu jejich otrokem a budu je řešit, i když je vlastně ve svém životě nechci! Kdo z vás se dobrovolně chce věnovat myšlenkám obav, strachu, proher, neúspěchů, apod.? Věřím, že nikdo.

Učili nás v dětství spousty věcí a jejich užitečnost a potřebnost si každý můžeme dnes vyhodnotit sám za sebe. Dovoluji si říct, že ale málokoho učili žít vyrovnaný život. Ani mě ne. Naučit se nadvládě nad vlastními myšlenkami je prvním velkým krokem k dosažení vnitřního klidu, bez něhož není skutečné životní rovnováhy.

Aby i vám šlo začít vnímat vnitřní klid, pojďme si spolu uvědomit, že myšlenky nemají konce. Pokud zůstaneme u potřeby je neustále řešit, můžeme odhalit, že se chovají jako sedmihlavá saň. Usekneme jí jednu hlavu a na jejím místě narostou rovnou dvě nové. Trápení pramení z toho, že nad tímto jevem se lidé skoro vůbec nezamýšlejí a automaticky se všem svým myšlenkám neustále věnují, řeší je a rozebírají, aniž by se na chvilku zastavili a objevili, že to není třeba a ani to není ve většině případů k ničemu dobré. Většina lidí žije v iluzi, že se řešením všech svých myšlenek, které nazývají problémy, nebo obavy, od nich osvobodí a že vyřeším té či oné myšlenky jejich tok ukončí. Domnívají se, že vyřešením čehokoliv dosáhnou kýženého klidu. NEDOSÁHNOU! Kde by se klid vzal? Čeká jen další myšlenka, o které doposud nevědí a proto je nezatěžuje. V řešení myšlenek se klid nenachází a nikdy nacházet nebude. A to se po celý život nezmění, pokud k existenci svých myšlenek nezměníte přístup. Nejsou to totiž myšlenky, které vás tolik trápí a stresují, ale vaše vůle, byť zcela zautomatizovaná, se jimi zabývat. Ta je posiluje a dodává jim energii obsadit vaši přítomnost.

Jak umí koně učit vnitřnímu klidu?

Koně jsou na klid a žití v kráse přítomnosti mistry. Na tomto umění závisí jejich přežití, a tak jej mají vybroušené k dokonalosti. Kůň, v divoké přírodě lovná zvěř, si jednoduše nemůže dovolit přemítat ani o tom, co bylo, ani o tom, co bude, protože by zcela ztratil vnímání přítomnosti, ve které jedině může hrozit reálné nebezpečí. A tak chytře vnímá jen to, co skutečně je, tedy přítomnost. Věnuje se tomu, co skutečně existuje a tím se zaobírá, to vyhodnocuje, v tom se raduje a to si užívá. A to tak, aby přítomnost vytěžil co nejlépe ke svému užitku. A ejhle, je tu další velký objev :-):

2. Druhým velkým krokem k vnitřními klidu je zjištění, že v přítomnosti se toho zase až tak moc k řešení nenachází. Zkusme se spolu podívat na to, co se děje nyní. Ano, jsou situace, které vyžadují vaše reakce, jednání, rozhodnutí, plánovaní, ale je také spousta času, kdy se skutečně neděje téměř nic a klid byste měli, kdyby jej nerušila vaše vlastní hlava, hučící vodopádem myšlenek o minulosti či budoucnosti a na ně navazují strachy, jejichž naplnění je potřeba zamezit už nyní a a a … spousta dalšího bezcenného balastu, který ale vypadá tak důležitě až jeho důležitosti uvěříte a hups, už jej řešíte ani nevíte jak se to stalo!

Vnitřní klid lze nalézt pouze v přítomnosti a pro většinu lidí je schován za kupou neodbytných myšlenek, které samy od sebe nikdy neskončí. Je ale možné jim konec udělat. Svou vůlí. TEĎ. Teď hned je možné zažít klid. klid v budoucnu je pouhou iluzí.

Být s koněm a vycházet s koněm znamená soustředit se jen na přítomnost. Když mi myšleny zaletí do minulosti nebo do budoucnosti a nevěnuji se tomu, co se právě teď děje, mohu si být na 100% jistá, že se tomu, co se teď děje ale věnuje můj kůň. A v tu chvíli se chováme každý jinak. Já řeším něco, co ve skutečnosti neexistuje a existuje to jen iluzorně v mé hlavě a on se věnuje realitě. Následkem toho mi přestává rozumět a začíná být nesvůj, protože mě nechápe. Je nervózní z mého myšlení, které se automaticky přenáší na moje chování, které mu v přítomnosti, ve které on se plně nachází, nedává smysl. Svoji nespokojenost umí vyjádřit a to je ten krásný, jemný a elegantní koučovací nástroj. Kůň mě okamžitě svým chováním upozorní na mou nepozornost :-). Je to impuls se podívat do své hlavy a udělat si v ní pořádek. Což znamená vymést nesmyslné myšlenky. Kůň je vynikající učitel žití v přítomnosti a užívání si klidu. Řeknu vám, z počátku vůbec není jednoduché svou hlavu ukočírovat a držet „tady a teď“. A pak, když se to podaří, je to nádhera! V přítomnosti se skrývá tolik krás, které nejsme jinak přes tok bezcenných myšlenek vůbec schopni vidět! A hlavně, bez myšlenek je tu najednou klid. Skutečný vnitřní klid, naprosté naplnění. Jen tak, zadarmo, teď hned! Stačí si v prožívání klidu přestat překážet! Ano, tak je to prosté.

Pokud cítíte, že jste dospěli do životní fáze, ve které by se klid, spokojenost a bohatství přítomnosti mohli stát vaší realitou a máte chuť se vypravit na cestu poznání sebe sebe pomocí nádherného tvora, kterým kůň bezpochyby je, jste srdečně vítáni na koučinku s koněm za mého doprovodu a mé podpory.

 

Vaše Marta

Chcete zažít novou úroveň koučinku?

Napište mi nebo se rovnou objednejte.

Zpracovávám vaše osobní údaje. Jak údaje chráním »

Chci na koučink s koněm!

Zavolejte mi
Navštivte mě

Borůvková 20, Brno - Medlánky

Copyright © 2018 koucinkskonem.cz | Zásady ochrany osobních údajů